برخی از شهدای منتسب به انجمن حجتیه

موضوع شهدایی که سابقه عضویّت در انجمن داشته‌اند، از جمله موضوعات مهمّی است که کمتر به آن پرداخته شده است. بنای آن را نداریم تا بگوییم هیچ یک از شهدا در زمان شهادتشان عضو انجمن حجتیّه نبوده‌اند، امّا توجّه به چند نکته در این باره ضروری است:

اوّل آن که بر فرض که همه‌ی افرادی که از آنان به عنوان شهدای انجمن یاد می‌شود، سابقه‌ی عضویّت در این گروه را داشته باشند، امّا حقیقت آن است که تعدادی از اعضای انجمن (به خصوص در رده‌های میانی و پایین این گروه) صرفاً به جهت فعّالیّت‌های مذهبی به عضویّت انجمن درآمده و از مبانی اصلی تفکّر سران این گروه یا آگاهی کامل نداشتند و یا از عضویّت در آن به عنوان فریب ساواک استفاده می‌نمودند.

در ثانی بسیاری از دیگر افراد این گروه با اوجگیری نهضت امام و روشن شدن زاویه‌ی تفکر انجمن با رهبر انقلاب، به تدریج از این گروه جدا شده و به صف مبارزین پیوستند که با پیروزی انقلاب اسلامی، این جدایی ها به اوج خود رسید تا آنجا که گروهی از افرادی که سابقه‌ی عضویت در انجمن داشته و حال مخالف تفکر شیخ محمود حلبی و یارانش شده بودند، گروهی به نام “عباد صالح” را در برابر انجمن تشکیل دادند.

لذا در مورد هر شهیدی باید به صورت مصداقی تحقیق و بررسی شود که علل عضویّتش در انجمن، سطح و مدّت عضویّتش در انجمن، و قطع یا ادامه عضویّتش در انجمن، چگونه بوده است؛ و نمی‌توان در مورد همه‌ی آنان به صورت یکسان قضاوت نمود.

سایت “حقایقی پیرامون انجمن حجتیّه” موقتاً تصویر ده تن از شهدایی که یا سابقه‌ی عضویّت در انجمن داشته‌اند و یا حدّاقل ارتباطی تنگاتنگ با این گروه در کارنامه‌شان ثبت شده، تقدیم می‌نماید. انشاءالله به تدریج اطلاعاتی در مورد هر یک از این شهدا و نسبتشان با انجمن تقدیم خواهد شد.

همچنین در آینده عکسهایی از دیگر شهدای منتسب به انجمن ارائه می‌شود. به یقین کمک بینندگان محترم سایت در غنی شدن آلبوم تصاویر این شهدا، باعث مسرّت ما خواهد بود.

2 پاسخ
 1. علـی شمیــرانی
  علـی شمیــرانی گفته:

  سلام
  تا آنجائی که بنده اطّلاع دارم شهید علی صیّاد شیرازی هیچگاه با انجمن حُجّتیه همراهی نکرده بودند . موافق با آراء و نظرات آنان هم نبودند. انتساب این شهید بزرگوار به انجمن کاملاً ناصحیح وغلط است.

  پاسخ
 2. م.ط
  م.ط گفته:

  کار بجایی رسیده که برای یک بچه طلبه قطرات خون شهیدانمان را بشماریم بی شرف مگر نه اینکه هرمقتولی متعمداً درحکم همه ی انفس بشری است؟ تا چه برسد شهید… برآنانکه لباس دین به تنت کرده اند ؟شماچه می فهمی چمران ودیالمه وصیاد وسعید وفرید ومحمد ابراهیمی « معروف به مصطفی شاگرد مصطفی خمینی »کی وچه وکجا و…/.
  مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ
  به زنده ها که رحم نکردی نبش قبر شهیدان میکنی
  در احکام اسلامی بر حفظ حرمت و شأن اموات مسلمان از زن و مرد گرفته تا کودک و حتی افراد دیوانه تاکید بسیاری شده است، از این رو …بنابراجماع فقها حرام و ممنوع است.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.