آیا شهید دیالمه انجمنی بود؟

انجمن حجتیه در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از شیوه های گوناگونی برای ترمیم چهره ی مخدوش خود استفاده نمود. یکی از این شیوه ها سوء استفاده از نام شهدا و یا شخصیت های موجّه انقلاب اسلامی بود. شهید دیالمه نیز یکی از این شخصیت ها بود که البته در زمان حیاتش منافقین از دادن این نسبت در جهت تخریب او استفاده کردند و پس از شهادتش نیز انجمنی ها فرصت را غنیمت شمرده و این نسبت کذب را ادامه دادند تا امتیازی باشد برای انجمن. جالب آن که پس از گذشت سال ها از آن ایّام و مطرح شدن مجدّد نام شهید دیالمه پس از فتنه ی۸۸، همچنان این نسبت کذب در برخی از وبلاگ های انجمنی تکرار می شود. از آنجا که خواهر ایشان در مصاحبه ای با ” رجانیوز” مطالب بیشتری را در این باره فرمودند، لازم دیدم تا این بخش از مصاحبه ی ایشان را تقدیم نمایم:

« مصاحبه کننده: گویا دشمنان عنود و به ظاهر دوستان حسود هم این جرم شهید دیالمه برایشان قابل تحمل نبود. لذا به ایشان تهمت انجمن حجتیه ای بودن می زنند و متأسفانه این تهمت تا به امروز نیز ادامه دارد. به نظر شما چرا برای تهمت این گزینه را انتخاب نمودند؟

خواهر شهید دیالمه: بهتر است از همه کسانی که آن روز و امروز برا ی حذف یاحداقل کم رنگ کردن درخشش او در آسمان انقلاب اسلامی این حرف رامطرح میکنند بپرسیم شما کدام انجمنی قبل انقلاب را دیدید که اهل مبارزه با شاه باشد؟ آخر کدام حرکت شهید دیالمه شبیه به انجمنی ها بود؟ دستگیری هایش توسط ساواک و سابقه مبارزاتی اش با رژیم منحوس پهلوی ؟ تقلیدش از امام خمینی؟ یا دفاعش از ولایت فقیه و رهبری امام در نظر و عمل؟  یاحمایت همه جانبه اش از انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی؟ کدامیک ؟!!!

من فکر می کنم که شاید تنها چیزی که می توانستند برای حذف ایشان بگویند همین بود . البته  او به دلیل آن توانمندی هایی که در مناظره و بحث داشت، وارد فضای مناظره با بهاییان در زمان قبل از انقلاب شده بود. حتی یک طبقه از کتابخانه او مربوط به کتاب های مربوط به بهاییان بود، از ایقان بهاءالله که منبع اصلی آن ها بود تا سایر منابع .اما واقعیت این است که او در همه جبهه های جنگ با اسلام وارد شد منتهی  چون  انجمن حجتیه به عنوان یک گروه مبارزاتی با بهاییت  آن زمان مطرح بود، تنها چیزی که شاید می توانستند از آن  علیه شهید استفاده کنند، همین  بود .اوخود بارها و بارها در سخنرانی ها که این سوال را از ایشان می کردند که آیا شما انجمنی هستید؟ اواین پاسخ را می داد که : “اگر کسی از شما تا به امروز بتواند یک مدرک بیاورد که من حجتیه ای هستم، اسمم را عوض می کنم.” حجتیه یک تشکیلات مشخص بود که آدم ها در آن پرونده داشتند و استاد از مرتبه ای به مرتبه دیگر نمی توانست جابجا شود، مگر با گذر از سلسله مراتب. یک جلسه خانگی نبود که هر کسی داخل آن برود و کاری را بر عهده بگیرد، کسانی که با سیستمشان آشنا بودند، می دانند که این ها در تشکیلاتشان رده بندی داشتند. این مسئله به جایی رسید که بنظرم  در آخرین سخنرانی های ایشان  بود که گفت ” احساس میکنم  این مسئله یک توطئه است برای اینکه من را از زدن حرف های اساسی که می خواهم بزنم منصرف کنند .” چون بالاخره وقت جلسه به این پاسخها میگذشت .و ایشان خیلی نگران این مساله بود. او میگفت اگر بخواهیم  به طرح مبانی اسلام بپردازیم من برای بیست سال حرف دارم .!

 

بعلاوه در زمان تحصن شهید دیالمه باهمراهانش ازمجمع احیاءتفکرات شیعی که در دفتر روزنامه انقلاب اسلامی بعنوان اعتراض به کاندیداتوری بنی صدر صورت گرفت انجمن رسما در روزنامه اطلاعیه داد و اعلام کرد که این گروه جزء مانیستند!!! گرچه پس از شهادت دکتر دیالمه  انجمن کوشید که ایشان را به خودش منتسب کند و حتی یک اطلاعیه ای هم بعنوان تسلیت درروزنامه داد که ما و برخی دوستان شهید که حقیقت مثل روز برایمان روشن بود  همان زمان هم  بسیار ناراحت شده و مخالفت خود را به آنان اعلام کردیم .

روزنامه انقلاب اسلامی، ۱۶ بهمن ۱۳۵۸، ص۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *