استاد افتخارزاده چه تدریس میکردند؟

🏴 به مناسبت سالروز شهادت آیت الله صدوقی(ره) یکی از سخنرانیهای حضرت امام(ره) که در آن به ایشان اشاره شده است، تقدیم میشود:

«گرفتاری ما در طول تاریخ، و خصوصاً در این پنجاه و چند سال اخیر، این بود که آنی که به میدان ما آمده بود آگاهانه آمده بود، طرح‌ریزی شده بود، برنامه داشت؛ همین طور خودبخود واقع نمی‌شد و هر جا را شما ملاحظه کنید، اگر درست مطالعه بشود، انسان می‌بیند که یک برنامه خاصی است برای یک مقصد خاص.

از اولی که رضاخان آمد و آن کودتا را کرد- که شاید شماها یادتان نباشد، لکن من یادم هست و شاهد قضایا بودم- از اول، بتدریج البته، نه یکدفعه، آن وقتی که آمد، ابتداءً شروع کرد همان مقدّس‌بازیها که پسرش در می‌آورد و سالوسی را آن هم شروع کرد. مثلًا در یک محرّمی من یادم است که گفتند که همه تکایای تهران را این رفته دیدن کرده، شرکت کرده در عزا. و خودشان هم روضه داشتند و مسائل تبلیغی و همه اینها را داشتند.

 تا کم کم وقتی مستقر شد، پایش محکم شد، آن وقت آن صورت دیگرش را نشان داد. تمام مجالس روضه و وعظ و خطابه را در تمام سطح ایران قَدَغَن کرد!

در قم، مجلس این طوری بود که آقای صدوقی یک مجلس داشتند قبل از اذان صبح شروع می‌شد، اوایل اذان تمام بود، آن هم چند نفر. و احتمال می‌دهم که آن را هم آمدند جلویش را گرفتند.

تمام چیزهایی که مربوط به دیانت بود شروع کرد آنها را یکی یکی جلویش را گرفت. شروع کرد با شدت با روحانیت عمل کرد.

به طوری که من در مدرسه فیضیه آن وقت یک درسی می‌گفتم، یک عده چند نفری بودند، یک روز که رفتم، یک نفر بود! این شخص گفت که این آقایان همه فرار کردند رفتند به باغات. طلبه‌های مدرسه هم قبل از آفتاب، آن طور که می‌گفتند، فرار می‌کردند به باغات می‌رفتند؛ و آخر شب آن وقتها می‌آمدند. و بنا بر این بود که این لباس به کلی خلع بشود.» (صحیفه امام، ج۱۰، ص۳۴)

به راستی اگر پهلوی ادامه پیدا میکرد، آن هم با محمدرضا که به مراتب از پدرش سیاستمدارتر بود، امروز پس از گذشت ۴۲ سال، استاد افتخارزاده به جای این که در کسوت روحانیت، تاریخ اسلام تدریس کنند، چه تدریس میکردند!؟ با استمرار رژیمی که تعداد قابل توجهی از عناصر کلیدی اش بهایی بودند، امروز اثری از انجمن ضدبهائیت باقی مانده بود!؟

حضرات! بفهمید که وجود و امنیت کلاسها، منابر و مجالس عزاداریتان، وامدار مبارزات و خون صدوقیهاست. جای دوری نمیرود اگر در هیئاتتان یادی هم از شهدای انقلاب و دفاع مقدس کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.