نهی از “عبادت دینی”

در مطلب پیشین، به اقتضای موضوع، این عبارت نگاشته شده بود که: « شیخ محمود حلبی به یکی از اعضای انجمن دستور داد تا برای از دست ندادن پست کلیدی در نظام جمهوری اسلامی، مرجع تقلیدش را موقتاً عوض کند!!»
https://b2n.ir/w44024

 

یکی از اعضای محترم صفحه اینستاگرام، در نظرات این مطلب نوشت:

« بنده شخصا از یکی از شاگردان بزرگ آقای حلبی شنیدم که ایشان را از رفتن به پست‌های دولتی در اوّل انقلاب منع کرده است. این چیزی که خودم از دهان ایشان شنیدم با مضمونی که شما فرمودید در تضاد کامل است.»

در پاسخ به این نویسنده گرامی باید عرض شود که:

:small_blue_diamond:اوّلاً هیچ تناقضی وجود ندارد. این که آقای حلبی یکی از شاگردانشان را از پذیرش سمتی، نهی کرده باشند، دلیل بر آن نمی‌شود که این سیاست را در قبال همه اعضای انجمن در پیش گرفته باشند.

:small_blue_diamond:ثانیاً در یکی از بیانیه‌های رسمی انجمن که در تاریخ ۱۴ آبان ۶۰ در روزنامه کیهان به چاپ رسیده، آمده است:

:newspaper: « افراد انجمن ڪه هیچ یڪ در حال حاضر جنبه استخدامی ندارند، همچون دیگر آحاد ملت بر مبنای لیاقتها و ڪارآئی‌های شخصی، مشاغل گوناگون را پذیرفته و یا به قبول مسئولیت‌هائی دعوت شده‌اند و انجمن در این موضوع، یعنی تعیین شغل و مسئولیّت مشروع اجتماعی افراد خود، دخالت و اعمال نظری نمی‌ڪند و بالطبع در قبال عملڪرد آنان نیز مسئول نمی‌باشد (ماده ۶ متمم اساسنامه انجمن). … شڪی نیست ڪه اعضاء انجمن، همانند دیگر افراد امت متعهد و مسلمان ایران، در صورت احساس اهلیّت و صلاحیّت، دعوت مقامات مسئول و مدیران مملڪت را در به دوش گرفتن بار وظیفه رد نخواهند نمود بلڪه عبادت دینی به حساب خواهند آورد.»

:white_check_mark: همانگونه که مشهود است نه تنها قبول مسئولیّت در نظام جمهوری اسلامی از جانب انجمن، رد نشده بلکه از آن با عنوان “عبادت دینی” یاد شده است! و از سوی دیگر بر عدم “دخالت و اعمال نظر” انجمن برای پذیرفتن مسئولیّت اعضا، تأکید شده است.

 این در حالی است که بر اساس خاطره مذکور، رهبر انجمن یکی از شاگردان بزرگش را از قبول مسئولیّت بازداشته و در این امر دخالت کرده است! حال باید پرسید که آن بیانیّه ظاهرسازی بوده یا این خاطره دروغ است!؟

فارغ از مورد فوق، صرفاً جهت اطّلاع عرض می‌کنم که در طول این سال‌ها، به دفعات، خاطراتی از سوی شاگردان جناب حلبی و به واسطه‌ی اعضای کانال برای من نقل شده که صحّت نداشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.