طلب مغفرت پیرامون نسبت علامه طهرانی و انجمن حجتیه

ماجرا از آنجا آغاز شد که اینجانب رضا اکبری آهنگر حدود ۱۶ سال پیش که در یکی از حوزه های علمیه کاشان به تحصیل مشغول بودم، به نفوذ و جذب نیروی استادی زبردست پی بردم که برخی از تفکراتش، مرا به یاد انجمن می انداخت.

وی از شاگردان و مریدان مرحوم سید محسن طهرانی (فرزند علامه طهرانی رحمت الله علیه) بود و به تبعیت از استادش، با نظام زاویه داشت و مرحوم علامه طهرانی را نیز آنگونه که خود می پسندیدند معرفی میکرد!

🔻 شاهدشان نیز برخی از مطالب مرحوم علامه بود که اتفاقا بر خلاف ادعای امثال آقای معاونیان، از اوج دغدغه و تقید فوق العاده مرحوم علامه طهرانی به پیاده شدن احکام شریعت و آداب اسلامی در جامعه حکایت داشت.

اما به واسطه آن که اولا تعریف خود را از علامه ارائه میدادند و ثانیا در مواردی پا را از انتقادات سازنده (و نه معاندانه) ایشان فراتر گذاشته و کنایه هایی میزدند که رنگ مخالفت با انقلاب و نظام داشت، سبب بدبینی من به مرحوم علامه طهرانی شد!❗️

⚡️با پیشینه ای که در مبارزه با انجمن حجتیه از دوران تحصیل در مدرسه علوی و پس از آن داشتم، عناد مقدس نماهای در لباس روحانیت با نظام، این بار برایم در قالب تازه ای جلوه گر میشد.

و این موضوع آنگاه برایم جدی تر شد که متوجه شدم یکی از شاگردان برجسته و نزدیک مرحوم علامه طهرانی، نسبت خانوادگی نزدیکی با برخی از مدیران و معلمین مدرسه علوی دارد! گفتگو در مورد علامه با برخی از علمای موجه اما کم اطلاع نیز، بر دید منفی من نسبت به ایشان افزود.⚠️

تفکر ضدعرفانی انجمن حجتیه با مسلک عرفانی علامه طهرانی برایم آنگاه قابل جمع و هضم میشد که میدانستم یکی از برنامه های انجمن حجتیه، برقراری ارتباط با عالمان زاویه دار با نظام است ولو اینکه در برخی از دیگر مبانی، اختلاف نظر داشته باشند.‼️ و این در حالی بود که علامه طهرانی نیز به واسطه برخی از شاگردان باواسطه اش، برایم به عنوان یکی از علمای انقلابی معرفی شده بود که پس از انقلاب، از نظام فاصله گرفته است!

📜 “منشور روحانیت” حضرت امام رحمت الله علیه، مرا موظف به روشنگری پیرامون این “مارهای خوش خط و خال” کرده بود. و به واسطه تقابلم با حوزویانی که کمر به تضعیف نظام بسته بودند، این بار نیز همچون مدرسه علوی اخراج شدم! 😊 به گوشه ای از این ماجرا، در مستند «پوستین وارونه» اشاره شده است:👇
https://www.aparat.com/v/7IL0t

لذا سالها پیش در برخی از جلسات آشکار و پنهان، ضمن تعریف از دیگر محاسن علامه طهرانی، ایشان را به عنوان یکی از علمایی معرفی میکردم که از چشم طمع انجمن حجتیه دور نبوده است.

و بعدها برایم مشخص شد که باید ایشان را اولا از طریق آثار و ثانیا از شاگردان و طرق منتج به فرزند ارشدشان حضرت آیت الله سید محمدصادق طهرانی حفظه الله، شناخت.

✅ مرحوم علامه طهرانی نه تنها از آغاز با انقلاب و نظام‌ جمهوری اسلامی زاویه نداشته اند بلکه تا پایان عمر مبارکشان، به جد معتقد به این نظام و حضرت امام و مقام معظم رهبری بوده و حتی جایگاهی فراتر از آنچه که برخی از علمای انقلابی برای این نظام و رهبر آن قائلند، قائل بودند.

🔹 به دنبال فرصتی بودم تا با اذعان علنی به این خطا، از روح بلند عارف عظیم الشأن حضرت آیت الله علامه طهرانی أعلی الله مقامه الشریف طلب حلالیت نمایم. و همچنین از آن شاگرد نزدیک به علامه که تصور غلطی نسبت به ایشان پیدا کرده بودم.

🔸 و البته اگر هم تشخیصم پیرامون انجمن حجتیه در این مصداق غلط بوده، بر خود لازم میدانم که از سران این گروه نیز فقط و فقط به خاطر موضوع «ارتباط انجمن و علامه طهرانی» طلب حلالیت نمایم.

✔️ تأکید مینمایم که این طلب حلالیت فقط مربوط به این مصداق است وگرنه در اصل اینگونه برنامه های انجمن حجتیه، در مصادیقی دیگر هیچ شکی ندارم و مستندات لازم، موجود است. لذا لطفا مرا عمادالدین باقی دوم نخوانند که آرزومندم هیچگاه در مسیر او قدم برندارم.

در پایان از جناب معاونیان که با توهینها و نسبتهای ناروایشان به مرحوم علامه طهرانی، اسباب انتشار فایل صوتی فوق (نقد سخنانشان توسط استاد وکیلی) و بهانه مناسبی جهت طلب حلالیت را برای بنده فراهم نمودند، سپاسگزارم. به امید آن که ایشان نیز روزی و چه بهتر در این ایام مبارک ماه مغفرت، جرأت بیان اشتباهات بینشان را داشته باشند. آمین🙏

💠 غفرالله لنا و لکم 🤲

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.