ای کاش شیخ از استادش می‌آموخت!

دکتر جلال برنجیان (یکی از شاگردان شیخ محمود حلبی) میگوید:

✍️ ارتباط مرحوم استاد[شیخ محمود حلبی] با حاج شیخ حسنعلى اصفهانى داستان جالب و شنیدنى دارد. یکى از صفاتى که مرحوم حاج شیخ حسنعلى اصفهانى داشت، این بود که ایشان به زیارت قبرهاى نوع بزرگان مى رفت و فاتحه می‌خواند. این قبرى که الآن در مشهد به نام “گنبد سبز” معروف است، یکى از استانداران خراسان به نام پاک‌روان – که مشهدى ها به او نجس روان مى گفتند- احیا کرد. پاکروان سیّد بود، منتهى آدم کثیفى بود. استاد مى فرمود:

« پاکروان با آخوندها سخت مخالف بود. وقتى عمامه به سرى را مى دید، مى گفت: “اینها هنوز زنده اند.” او یک مرض بواسیر داشت که مدتها گرفتار بود. روزى فهمیده بود که حاج شیخ حسنعلى به حرم مى روند. او هم عبایى روى دوش انداخته بود و پیش حاج شیخ رفته بود.»

استاد فرمودند: « این قصه را حاج شیخ حسنعلى خودش برایم نقل کرد. چون ایشان اوّل خانه ى ما آمد، از آن جا به حرم رفت و از حرم دوباره به منزل ما برگشت. در آن جا این قصه را برایم نقل کرد که دعایى به پاک‌روان دادم در جا ناراحتى اش خوب شد. تعجّب کرد! به من گفت: “چه مى خواهى؟” گفتم: “هیچ چیز” گفت‌: “نه، بگو.” گفتم: “قبر شیخ محمّد مؤمن گنبد سبز را دارند خراب مى کنند. بگویید این قبر را خراب نکنند.” گفت: “بسیار خوب” گفتم: “چه مى کنید؟ دارند خیابان می‌کشند.” گفت: “آن جا را میدان می‌کنیم.” نواده ى شیخ محمد مؤمن سه روز بعد آمده و گفته بود که دارند در آن جا پول خرج مى کنند و قبر را تعمیر مى نمایند و خیلى خوشحال بود.»

✅ این گونه کارها را مرحوم حاج شیخ حسنعلى نسبت به سادات می‌کرد ولو فاسق. چون ایشان به فرموده ى استاد: «فدایى فاطمه ى زهرا علیها السلام بود.»

📚 یاد استاد، ویژه نامه شماره۳، خرداد ۸۵، ص ۱۹- تهیّه شده توسط انجمن حجتیّه

♦️ای کاش شیخ محمود حلبی نیز به استاد خویش اقتدا نموده و به امام خمینی (رحمت الله علیه)، حدّاقل از جنبه سیادتش احترام می‌گذاشت، تقوا و علم و مرجعیّت و دیگر صفات ایشان پیشکش! آنان که این خاطره را منتشر نمودند، خود بهتر از هر کس میدانند که استادشان به امام چه توهین‌ها که کرد و چه فحّاشی‌ها که نمود!!

ای کاش روزی نرسد که مجبور به انتشار صوتش شویم‼️

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.