انجمن حجتیّه و رفراندوم جمهوری اسلامی

به مناسبت سالروز استقرار نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران، بخشی از کتاب “درسنامه انجمن حجتیه” که به این موضوع اختصاص دارد، تقدیم میشود:

 


« همانطور که در جلسات گذشته عرض کردم، انجمن آرام آرام به این نتیجه رسید که باید حدّاقل در ظاهر تغییر موضع بدهد و شیوه­ اش را عوض کند. لذا اولین بیانیّه­ ای که انجمن حجتیه در راستای حمایت از جمهوری اسلامی صادر کرد، در تاریخ ۱/۱/۱۳۵۸بود. تا قبل از این تاریخ در راستای دفاع از نهضت حضرت امام هیچ سندی ندارد. امّا بعد از پیروزی انقلاب بیانیه­ های مختلفی صادر کردند، ما به عنوان یک نمونه از بیانیه های انجمن حجتیه، این بیانیه را برای شما می­خوانیم:

« بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

برادران عزیز و محترم انجمن خیریه “حجتیه مهدویه “

خدمتگزاران ساحت ولایت اعلیحضرت بقیه الله ارواحنا فداه

در این ایام سعید و گردش عید که پیروزی اسلامی را از خدای بزرگ عیدی گرفته اید تبریکات صمیمانه خود را بحضور باهر النور همه شما تقدیم داشته از خداوند متعال خواستارم که نوروز آینده به محضر انور مولا و سرورتان حضرت ولی الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف بار یافته بر قدم مبارک آن بزرگوار بوسه زده عیدی خود را از دست مبارکش دریافت دارید .

در ضمن خاطر شریف همه شما را بفریضه الهیه و واجب شرعی اسلامی ذیل متذکر مینمایم :

در اینموقع که بحمدالله و المنه در ظل توجهات امام عصر روحی ­فداه و هدایت علمی و عملی پیشوایان دینی ریشه ظلم و فساد قلع و قمع شده و شؤنات مقدسه اسلامی برهبری مقامات عالیه روحانی در تجلی و تلألو است ، دشمنان دین و مذهب در مقام اخلال و اضلال و جلوگیری از تکامل این تجلیاتند و این حرکت الهی را منهدم کننده اهداف خبیثه و منویات پلید و کثیف خود یافته اند از اینرو بر همه افراد محترم انجمن لازم و واجب است که با تمام قوا در مقام سرکوبی و جلوگیری از فعالیت ضد اسلامی دشمنان دین و مذهب در این زمینه برآیند و چون در مسئله «رفراندوم» که بانظر مقدس حضرت آیه الله العظمی خمینی و سایر آیات عظام دامت تاییداتهم العالیه در شرف جریان است دشمنان اخلالگر در مقام تضعیف و یا تحریف برآمده اند لذا بر هر فرد مسلمان علی الخصوص افراد این انجمن لازمست که ساکت و بیطرف ننشسته و با جدیت در رفراندم شرکت نموده و رای قطعی به «جمهوری اسلامی» بدهند و حتی المقدور سایر افراد  غیر انجمنی را نیز بدادن این رای ترغیب و تحریص نموده با این عمل مشتی بدهان مخالفین جمهوری اسلامی زده و خدمت شایانی بشرع مطهر اسلام در راه ارضا خاطر مقدس حضرت بقیه الله روحی­فداه بنمایند.

مجددا سلامت و سعادت و موفقیت همه را در خدمتگزاری بساحت ولایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه خواستارم .

محمود حلبی»

 

این اولین بیانیّه ­ای است که انجمن پس از پیروزی انقلاب صادر کرده است. چند نکته ظریف در این بیانیه بود. یک نکته این­که، این نهضت “با هدایت علمی و عملی پیشوایان دینی و به رهبری مقامات عالیه روحانی” بوده است. یکی از نکاتی که منتقدین به انجمن در اوایل انقلاب مطرح می­کردند، این بود که انجمن سعی دارد تا جایگاه حضرت امام را با دیگر مراجع یکی کند. در عمل هم به یکی دو نمونه استناد می­کردند. مثلاً می­گفتند که وقتی انجمنی­ها در ورزشگاه شهید شیرودی برنامه گرفتند(که آن موقع اسم دیگری داشت)، عکس همه مراجع را زدند و عکس امام را پایین­تر از عکس مراجع دیگر زدند. یکی از استنادها نیز به همین گونه بیانیه ­ها بود که آقا شما چرا به صراحت نمی گویید که “به رهبری امام خمینی”؟ چرا می­گویید”به رهبری مقامات عالیه روحانی”؟ یا چرا می گویید “به هدایت علمی و عملی پیشوایان دینی”؟ چرا تلاش می­کنید امام خمینی را صرفاً در حدّ یک مرجع تقلید و مثل آقایان دیگر جلوه دهید؟ آیا واقعاً نقش امام با همه مراجع در این نهضت یکی بود؟! من فکر نمی­کنم که خود مراجع هم چنین ادّعایی داشته باشند.

نکته دیگر در مورد لفظ “امام” است. انجمن در این اوّلین بیانیه خود می گوید “با نظر مقدس حضرت آیت الله العظمی آقای خمینی و سایر آیات عظام” لفظ امام به کار نمی برند. یکی از نکاتی هم که منتقدین مطرح می­کردند، عدم به کار بردن لفظ امام بود. ولی باز جالب است که در راستای تغییر پی­درپی شیوه های انجمن و همرنگ جماعت شدنشان، شما می­بینید که در بیانیه های بعدی، آهسته آهسته این آیت الله العظمی خمینی، می­شود آیت الله العظمی نائب الامام خمینی، بعد کم کم می­شود آیت الله العظمی امام خمینی؛ حتّی بعضی جاها آقای حلبی می­گوید”نائب الامام، امام خمینی”. یعنی دائم سعی می­کنند تا خودشان را همرنگ­تر جلوه بدهند. نمونه بارزش این است که این بیانیه برای چه بود؟ برای شرکت در رفراندوم جمهوری اسلامی سال ۵۸٫ چند سال بعد یعنی در سال ۶۱، به مناسبت ۱۲ فروردین و سالگرد جمهوری اسلامی، انجمن بیانیه داده است؛ متن را ملاحظه بفرمایید، می گوید: “حضرت آیت الله العظمی امام خمینی” امروزه تا آقایان می­خواهند به همگامی انجمن با نظام استناد کنند، از قبل از انقلاب که چیزی ندارند، بعد از انقلاب هم اینگونه بیانیه ها را دارند که اوّلین آن­ها همین بود که عرض کردم.

 اما نکته جالب­تر و مهم­تر این­که حتّی یک ادّعاهای عجیبی در مورد این بیانیه­ هایشان دارند! مثلاً در یکی از سایت­هایشان در راستای این بیانیه، در مقدمه اش نوشته که :« یکی از مهمترین و اساسی ترین طرح های امام خمینی (ره) از نخستین روزهای پیروزی انقلاب، تثبیت نظام از طریق برگزاری یک همه پرسی سراسری بود تا بهانه را از دست دشمنان داخلی و خارجی و وسوسه گران و وابستگان به رژیم پهلوی گیرد. لذا گروه های چپ و راست و منحرفی که با انجام این همه پرسی آینده خود را در خطر می دیدند و تعدادی هم مزدور بیگانگان بودند تمام قوای خود را بسیج کردند که مانع از برگزاری این انتخابات شده و بعضی هم شرکت و مشارکت در انتخابات را تحریم نمودند. جالب توجه است که انجمن حجتیه از جمله گروه های معدودی بود که کمتر از یک ماه و نیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و پیشگام سایر گروه ها و احزاب ، با صدور اعلامیه روشنگرایانه ای به تاریخ ۱/۱/۱۳۵۸ همگان را به اطاعت از فرمان امام خمینی (ره) برای رأی مثبت به جمهوری اسلامی و مشارکت هرچه بهتر برگزار شدن این انتخابات دعوت نمود.»[۱]

 

این ادّعایی است که در یکی از اصلی­ترین سایت­های فعلی انجمنی­ها مطرح شده است. حالا ببینیم این ادّعا چقدر صحیح است؟

اتفاقاً ما می­خواهیم بگوییم که دقیقاً برعکس است. یعنی یک تحریف تاریخ بزرگ انجام داده اند. نه تنها انجمن در این امر “پیشگام سایر گروه­ها و احزاب” نبود، بلکه انجمن جزء آخرین گروه­هایی است که به حمایت از رفراندوم می­پردازد. حالا نمونه ­هایش را عرض می­کنم. به تاریخ این بیانیه انجمن دقت داشته باشید”۱/۱/۱۳۵۸″ ؛ گروه­های دیگر در اسفند ۵۷ در دفاع از جمهوری اسلامی بیانیه داده اند! خیلی جالب است! آن هم چه گروه هایی و با چه تفکراتی!

یکی از اوّلین گروه­ها حزب توده است که اصلاً مسلمان نیستند! حزب توده طی بیانیه ای اعلام کرد که «ما به جمهوری اسلامی رأی می دهیم»[۲]و همچنین گفت:« رأی مثبت ما به جمهوری اسلامی تاکتیک ما نیست، استراتژی ماست.»[۳] سازمان مجاهدین خلق ایران(منافقین) نیز با صدور بیانیه ای به حمایت از جمهوری اسلامی پرداخته و گفت:«با توجه به واقعیات سیاسی و اجتماعی کنونی جامعه ایران جای تردید نمی ماند که برقراری جمهوری اسلامی خواست اکثریت قاطع مردم ما و لذا موفقیت آن در رفراندوم پیش بینی شده از جانب دولت از پیش محرز و لذا ضدیت با آن جز نشان سکتاریسم[۴] نخواهد بود…. استقرار جمهوری اسلامی به خودی خود یک کمال مطلوب است.»[۵] مجاهدین خلق این مطلب را در اسفند ۵۷ بیان کرده و می گوید هر کسی چشمان خود را باز کند، واقعیّات جامعه ما نشان می­دهد که مردم قطعاً به جمهوری اسلامی رأی می­دهند؛ یک مسئله بدیهی و علنی بوده است. وقتی در خیابان­ها به آن صراحت شعار می­دادند “استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی”. حتّی به حضرت امام می­گویند که آقا معلوم است که نظر مردم جمهوری اسلامی است، رفراندوم دیگر نیازی نیست! که امام با آن آینده­ نگری منحصر به فرد خود، مطرح می­کنند که الآن برای شما معلوم است و برای نسل های آینده معلوم نیست و باید این رفراندوم برگزار بشود.

 

وقتی حزب توده این را متوجه می­شود، مجاهدین خلق متوجه می­شود، همه این موضوع را می­فهمند، مسلّم است که انجمن حجتیّه هم همین کار را می­کند. حالا گروه های دیگر را ببینید: جبهه ملی[۶]، حزب خلق مسلمان[۷] ، حزب کمونیست ایران[۸]، و گروه های دیگر؛ این­ها گروه­هایی بودند که همه بالاتّفاق می­گفتند ما به جمهوری اسلامی رأی می دهیم و دفاع می­کنیم. دیگر خیلی مضحک است اگر انجمن حجتیه مسلمان، بخواهد بگوید من از جمهوری اسلامی دفاع نمی­کنم! یعنی آقایان هنری نکردند که حالا بخواهند به این بیانیّه ­ها استناد بکنند. همه هم زودتر از انجمن بیانیّه دادند، تازه می­گویند که ما “پیشگام سایر احزاب و گروه­ها” بودیم! این اوّلین بیانیه انجمن بعد از انقلاب نشان می­دهد که آقایان تصمیم  گرفتند که مثل  خیلی از  گروه­ها یک شیوه ای را در پیش بگیرند که از نظر ظاهری کاملاً همگام با جمهوری اسلامی باشد.»

 

[۱] – http://ahm-3.ir – مطلب حمایت از فرامین امام خمینی(ره)در تحکیم پایه های نظام

[۲] – اطلاعات،۲۴/۱۲/۵۷

[۳] – کیهان،۲۷/۱۲/۵۷

[۴] – سکتاریسم یعنی گروه گرایی به گونه ای که با اصل قراردادن خود و با چپ روی و ذهن گرایی، واقعیات موجود را نادیده گرفتن.

[۵] – اطلاعات، ۲۷/۱۲/۵۷

[۶] – همان،۲۲/۱۲/۵۷

[۷] – کیهان،۲۷/۱۲/۵۷

[۸] – اطلاعات،۲۶/۱۲/۵۷

 

 

منبع: درسنامه انجمن حجتیه، رضا اکبری آهنگر، ص۱۸۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *