ابعاد مثبت و منفی آقای حلبی در انجمن تأثیر گذاشت.

 یکی از دلایل موفقیّت تشکیلاتی انجمن، نفوذ کلام شیخ محمود حلبی و تأثیر ایشان در این گروه بود. مهندس طیّب به عنوان یکی از افرادی که پیش از انقلاب در انجمن عضو بود و مسئولیّت داشت و حین انقلاب از این گروه جدا شد، در مصاحبه خود در سال ۱۳۶۰ میگوید:

«آقای حلبی به دلیل ویژگیهای خاص که دارد به شدت به انجمن نفوذ معنوی دارد و تنها یک مقام والای تشکیلاتی نیست، بلکه افراد انجمن در حدّ مرید و مرادی به او اعتقاد دارند که آن هم ناشی از بعضی ابعاد شخصیّت آقای حلبی است، ارادت و عشق بی‌ریا و خالصانه به ائمه، خود یک نقطه جذاب شخصیت اوست، من جمله روح نسبتاً متواضعی که نسبت به افراد داخل انجمن دارد.

 

 از خصوصیت‌هایی که بعضی از روحانیون دارند آن است که کمتر با نسل جوان می‌جوشند و آن روح خاکی بودن را ندارند. اما او دارد تا آنجا که از جفت کردن کفش بچه‌های دوره راهنمایی و یا چای آوردن برایشان ابایی ندارد. با این رفتار، طبیعی است که علاقه به طرف جذب می‌شود، به دلیل این ابعاد مثبتی که ایشان دارد نفوذ شدیدی در داخل انجمن دارد بالطبع افرادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

نارسائی‌های انجمن بالطبع در یک تشکیلات این‌گونه‌ای که از بالا به پایین تشکیلات شکل میگیرد در رأس همه انجمن‌ها و تشکیلات وجود دارد و به تعبیر من نفوذی که امام در جمهوری اسلامی بر بین حزب‌ا… دارد شاید به همین اندازه آقای حلبی در داخل انجمن دارد. با این خصوصیت‌ها میتوان گفت که این نارسائی‌ها ریشه از شخصیت خود آقای حلبی گرفته که در عین حال این ضعف‌ها را هم دارد و بچه‌ها به نقاط مثبت شخصیت آقای حلبی علاقه‌مند هستند. بچه‌ها به امام زمان علاقمند هستند و لذا سعی می‌کنند که مخلصانه و بی‌ریا کار بکنند. البته روی زمینه‌های عقیدتی و استدلالی و بحث و … نسبتاً کار کردند و یا با سوادند. همین‌طور که در ابعاد مثبت تحت تأثیر شخصیت آقای حلبی هستند در ابعاد منفی هم این اثر را پذیرفته‌اند و آقای حلبی به عنوان یک فرد مطرح نیستند بلکه در کل انجمن تأثیر گذاشته‌اند.»

منبع: مصاحبه مهندس طیب با نشریه صبح آزادگان بهمن سال ۱۳۶۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *