مردی که سر سوزنی پشیمان نبود

در پاییز سال۹۰، چند ماه بیشتر از عمر پربرکت استاد منذر باقی نمانده بود که توفیق صحبت تلفنی با ایشان نصیبم شد. بنا داشتم برای نشریه خط (که پرونده ویژه‌اش در مورد انجمن حجتیّه معروف شد و بعدها به صورت جداگانه هم به چاپ رسید) از ایشان مصاحبه بگیرم.

ایشان در ابتدا پرسیدند که “چه شد که به سراغ من آمدید؟” عرض کردم “به واسطه ارتباط حضرتعالی با مرحوم شیخ حسین لنکرانی و سابقه مبارزه ایشان با فرق انحرافی از جمله بهائیّت، حدس زدم که با انجمن هم آشنایی داشته باشید و در این خصوص بتوانیم از محضرتان استفاده کنیم.”

سخن ادامه پیدا کرد، حدود چهل و پنج دقیقه!

خلاصه کلام ایشان این بود که در حقّ انجمن اجحاف شد. ایشان انتقاد میفرمود و من نیز در برخی از مسائل به این اجحاف معتقد بودم و در برخی دیگر نظرم همچون استاد نبود و درس پس می‌دادم. تا این که پای سخنرانی معروف شیخ محمود حلبی بر علیه تشکیل حکومت اسلامی و ولایت فقیه، به میان آمد. این را که عرض کردم، ایشان که گویا سال‌ها پیش متن این سخنرانی را دیده بودند، تأمّلی کرده و فرمودند: “باید بروم دوباره آن را نگاه کنم.”

و خدا را شاکرم که در اولین و آخرین گفتگویی که با استاد منذر داشتم، این عبارت به یاد ماندنی را از ایشان شنیدم که فرمودند:

“من به خاطر مرگ بر شاهی که در سال ۵۷ در خیابان‌های تهران گفتم، سرسوزنی پشیمان نیستم.”

خالی از لطف ندیدم که این خاطره را برای آن‌هایی منتشر نمایم که از استاد منذر به نیکی یاد می‌کنند، امّا از اوّل با نهضت زاویه داشتند یا بعدها پشیمان شده و زاویه گرفتند.

امّا آنچه که نباید از آن غافل شد این نکته است که افراط‌هایی که در سال‌های ابتدایی انقلاب بر علیه انجمن صورت گرفت آنچنان در خاطره برخی از بزرگان ما سایه افکنده که حتّی برخی از انحرافات انجمن را فراموش نموده‌اند. لذا با توجّه به اسناد و مدارکی که در طول این سال‌ها به دست آمده، لازم است تا بر اطّلاعاتشان در مورد انجمن افزوده شود. و گرنه همان چهره مظلوم از انجمن، در ذهنشان باقی خواهد ماند.

 

رضا اکبری آهنگر

 

 

 

 

به مناسبت سالروز درگذشت استاد منذر همایش زیر برگزار میشود:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *