ادّعای عماد الدّین باقی

یکی از مسائلی که برخی از مخالفین انجمن حجّتیه مدّعی آن هستند، این مسئله است که تأسیس انجمن از ابتدا بر اساس نقشه دشمن بوده است!

شاید بتوان گفت که عمادالدّین باقی اوّلین کسی بود که این موضوع را مکتوب نمود و رسماً به انجمن نسبت داد. او در کتاب معروفش با عنوان “در شناخت حزب قاعدین زمان” می نویسد:

«استعمار همواره یک قسمت از سیاست هایش فرقه سازی بوده و برای مطرح کردن و بالا کشیدن و رشد دادن آن فرقه دست به ایجاد یک ضد فرقه نیز می زده است و مسئله انجمن بهائیت و انجمن ضد بهائیت نیز مشمول این سیاست می باشد… البته نمی توان آنرا به عنوان یک اصل ثابتی تعمیم داد و در مورد همه گروه ها و نیروهای مخالف و مقابل هم آن را صادق دانست. لیکن در خصوص این دو فرقه شاید بتوان با توجه به قرائن موجود آن را قرین به صحت دانست، زیرا هر دو با کنار گذاشتن سیاست و اتکای به دستگاه حرام ضد اسلامی و وجوهات مشترک دیگری به مقابله با یکدیگر پرداختند.»

 منبع: در شناخت حزب قاعدین زمان، عمادالدین باقی، نشر دانش اسلامی، اسفند۱۳۶۵، ص۳۱

 

باید گفت که این ادّعا در حدّ یک فرضیه بیشتر نیست و نمی توان تأسیس انجمن را از ابتدا با نقشه استعمار دانست. تا کنون هیچ سند و دلیلی مبنی بر نقش استعمار در تأسیس انجمن یافت نشده است. البته شکّی نیست که این گروه، به تدریج زمینه های مناسبی را برای سوء استفاده دشمن فراهم آورده و تبدیل یکی از ابزار دشمن شد. امّا این ادّعا که مستقیماً توسّط دشمن نیز تأسیس شده باشد، دلیل نیاز دارد.

نقدهای دیگری نیز بر این کتاب وارد است که به مرور تقدیم خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.