می خواستند از طریق روایت، ما را از مبارزه منصرف کنند!

 انجمنی ها برای توجیه عدم مبارزه خود، به روایات عدم قیام قبل از ظهور استناد می کردند.

 مرحوم استاد سیّد علی اکبر پرورش که از اساتید برجسته و با سابقه انجمن بودند و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به خاطر همین نوع تفکّرات از انجمن جدا شدند، در این باره گفته اند:

 

«… آنچه که بین خودم و بعضی از مسئولین بالا رد و بدل شده این بود. چون من خدای نکرده، نمی‌خواهم، مذمت بیجا بکنم. حرکت امام را شدیداً انتقاد داشتند، قبول نداشتند، و حتی در برخورد با این قضیه در حقیقت به صورتی می‌خواستند ما را منصرف کنند. یادم هست که از راه‌های مختلف بحث می‌شد که آقا تو اشتباه می‌کنی، بعد از طریق این روایت (در صحیفه سجادیه) بحث شد، که یادم می‌آید یکی از مسئولین سطح بالا به من گفت: “بدان راهی که آقای خمینی می‌رود، غلط است.”

 

برادران در سطح بالا به آن روایتی که در مقدمه صحیفه سجادیه نوشته شده، استشهاد می‌کردند. که مضمون آن این است که هر قیامی قبل از امام زمان (عجل‌ا… تعالی فرجه الشریف) به شکست می‌انجامد. …خلاصه این‌طور می‌گفتند که “این قیام به شکست منتهی می‌شود و با آن همکاری و همگامی نمی‌توان داشت. و این راهی که قاعدتاً ایشان (امام) می‌رود غلط است.” این را در سطوح بالا مطرح می‌کردند. به این حرکت و این نهضت، سر سوزنی اعتقاد نبود. این را صریح عرض کنم. چون محاوراتی بود، که بین خود ما رد و بدل می‌شد.»

 

📚 منبع: درسنامه انجمن حجتیّه، رضا اکبری، ص۲۵۲

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.