همسر شهید انصاری: انجمنی ها آمدند تا عکس او را از من بگیرند و جزو شهدای خود بنامند که آنها را طرد کردم.

پیش از این مطالبی در مورد شهدای انجمن حجتیه تقدیم کرده بودیم. یکی از مسائل مطرح شده نیز، سوء استفاده انجمن از اسامی برخی از شهدا بود. و حال نمونه ای دیگر:

شهید دکتر علی اخوین انصاری(استاندار گیلان) که به “تنها استاندار شهید کشور” معروف شده، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، از اعضای شناخته شده انجمن حجتیّه بوده است. حتّی خطبه عقد ایشان را آقای حلبی خوانده بود. شهید انصاری یکی از شخصیّت های ارزشمند امّا ناشناخته است که عدم تحقیق و معرّفی صحیح ایشان، سبب سوءاستفاده انجمن از نام ایشان خواهد شد. سوءاستفاده ای که بی سابقه نبوده و در خاطرات همسر ایشان نیز به آن اشاره شده است. بخشی از خاطرات همسر ایشان که نشان دهنده برخی از رفتارهای زشت و عجیب انجمن علیه شهید انصاری است، بدین شرح است:

«من وقتی ازدواج کردم آقای انصاری مثل پدرم، عضو انجمن حجتیه بود. پدرم حتی منزل خود را در اختیار انجمن گذاشته بود و هر هفته جلسه انجمن در خانه مان برگزار می شد. من شانزده ساله بودم که ازدواج کردم آن موقع  انجمن حجتیه کانون تجمع نیروهای مذهبی علیه بهائیت بود. حتی من از مرجع تقلیدم شنیدم که یک سوم از سهم امام خمس خود را هم می توانید به انجمن حجتیه بدهید. حتی شنیده بودیم که امام نیز این اجازه را داده است. آقای انصاری در چنین شرایطی عضو انجمن حجتیه بود.

ظاهرا سال ۱۳۵۲ حضرت امام پیامی علیه شاه داده بود که به مذاق  رهبران انجمن حجتیه خوش نیامد. ⚡️حتی به گوشمان رسید آقای حلبی رئیس انجمن در جلسه ای که آقای انصاری و چهار پنج نفر از اعضای آن حضور داشتند، در خصوص پیام حضرت امام میگوید: “باز این مرد پیامی داده که شلوغ شود و جان مردم به خطر بیفتد. این باعث زحمت ما در داخل کشور میشود.” آقای انصاری وقتی حرف های نقادانه آقای حلبی نسبت به حضرت امام را میشنود، انصاری از جایش بلند میشود و جلوی حاج آقا می ایستد و میگوید: “حاج آقا اگر شما تا به حال استاد من بودی اما بدان که امام #خمینی مرجع من است. من اجازه نمیدهم حرف مرجع تقلید من جور دیگری تفسیر شود. نام او در قلب من با عشق و احترام غیر قابل وصفی جای دارد. اگر امروز او  بگوید بمیر، می میرم.” آن روز حاج آقا حلبی از جایش بلند می شود و دستی به پشت انصاری می زند و می گوید: “آفرین خوشم آمد” بعد رو به افراد می کند و میگوید: “اگر من هم در کنارم یکی از این افراد داشته باشم، از همه شما بیشتر می پسندم.” همان موقع تا جمله اش تمام شد، انصاری در را باز می کند و بیرون می آید.

آقای انصاری سخنران موفقی بود و عموماً در شبهای نیمه شعبان چند جا سخنرانی میکرد. من شب نیمه شعبان برای مراسم از خانه مان آمدم بیرون. خانه ما در خیابان ولی عصر جنب بیمارستان کودکان اخوان بود. دیدم علی روی صندلیهای جلوی بیمارستان نشسته و دارد سیگار میکشد. کنارش نشستم و با تعجب پرسیدم “چی شده علی؟!” او تمام قضایا را برایم تعریف کرد. اما بیشتر تعجبش از این بود که انجمن حجتیه علیرغم اعلام نام انصاری در چند جا برای سخنرانی در شب های نیمه شعبان؛ اما هر جا رفته بود، کس دیگری را جایش فرستاده بودند. علی به من گفت: “من توهینی به حاج آقا حلبی نکرده ام، فقط از مرجع تقلید خود دفاع کرده ام پس چرا اینطور با من رفتار می کند؟!” از آن روز به بعد نه تنها ارتباط علی با انجمن قطع شد؛ بلکه مراسم انجمن از خانه ما که شرایط بسیار مناسبی را هم برای آنها فراهم میکند، برداشته شد.

 از آن روز به بعد، ارتباطمان با انجمن حجتیه کاملا قطع شد تا موقعی که علی را در آمریکا به جرم تبلیغ دینی در کلاس درس بازداشت و زندانی کردند. آن موقع من به نیروهای پرنفوذ انجمن متوسل شدم که از قدرتشان استفاده کرده و پلیس آمریکا را متقاعد کنند تا علی را آزاد کنند. موضوع از این قرار بود که علی در مراسمی که شهرهای مختلف آمریکا برگزار می شد سخنرانی می کرد و با شکایت یک بهائی صهیونیست که بعدها فهمیدم تاجر فرش است دستگیر و زندانی شد. آن موقع من به نیروهای پرنفوذ انجمن متوسل شدم ولی دوستان انجمنی انصاری، نه تنها هیچ اقدامی برای آزاد کردن علی نکردند بلکه به من گفتند: “مگر آقای انصاری عضو انجمن حجتیه هم بوده است؟! آن علی انصاری، کسی دیگر بوده با تفکراتی دیگر.” اتفاقا پس از شهادت علی همین ها آمدند تا عکس او را از من بگیرند و جزو شهدای خود بنامند.‼️‼️ که آنها را طرد کردم و همان پاسخی را به آنها دادم که از آنها شنیده بودم البته با گلایه های پیشین.»

 منبع: استاندار آسمانی، زندگی و خاطرات دکتر علی اخوین انصاری، ص ۵۸

جهت آشنایی بیشتر با این شهید گرانقدر، به کانال زیر مراجعه فرمایید:

https://t.me/shahidaliansari

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.