شیخ محمود حلبی: با راه انداختن چند تا بچه می خواهند حکومت اسلامی تشکیل دهند!

برخی بر این باورند که “درست است که شیخ محمود حلبی در ابتدا با نهضت حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) مخالف بود، امّا شاید چون آغاز نهضت بوده است، ایشان چنین مواضعی اتّخاذ کرده است؟ ولی با گذشت زمان و شناخت بیشتر آقای حلبی از امام و نهضت و همچنین پشتیبانی مراجع و علما از نهضت و آگاهی آقای حلبی از این حمایت، نظر وی نیز به تدریج تغییر کرده باشد.”

 

 در پاسخ به این سئوال باید گفت که ماجرا دقیقاً به عکس بود. یعنی با گذشت زمان نه تنها نظر شیخ محمود حلبی نسبت به نهضت امام مثبت نشد، بلکه مواضع وی منفی تر نیز گشت. به عنوان مثال خاطره ای را از مواضع هشت سال بعد آقای حلبی برای شما ذکر می کنیم. ناقل این خاطره آقای محمّد پیشگاهی فرد است که از مبارزان قدیمی اصفهان بوده و علاوه بر سوابق مبارزاتی طولانی و همکاری که با شهید بهشتی در دوران مبارزه داشته است، داماد شهید مفتح نیز هست. ایشان که این خاطره را به صورت شفاهی نیز برای نویسنده این کانال نقل نموده است، همچنان با به یادآوردن آن منزجر می شود:

 

 «من خودم در جلسه ای در تهران در اوایل سال ۱۳۵۰ سخنان شیخ حلبی و تلخی آن جلسه را به یاد دارم. در آن جلسه شیخ حلبی بدون نام بردن از حضرت امام، سخنان تندی علیه ایشان مطرح و فلسفه تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت امام زمان (عج) را نیز رد کرد و گفت: “با راه انداختن چند تا بچه می خواهند مبارزه کرده و حکومت اسلامی تشکیل دهند. وظیفه ی ما امروز فقط امر به معروف و نهی از منکر است.” وی با لحنی نامناسب گفت: “تو که می گویی می خواهم با حکومت ایران مقابله کنم، تو کی هستی که این کار را بکنی؟” من در آن جا تاب نیاورده و با غضب به دوستانی که مرا به آن جلسه دعوت کرده بودند، گفتم: “شما مرا دعوت کردید تا پای سخنان بیهوده و مضحک این شیخ بنشینم؟” آقای مادرشاهی که از اعضای متدین و روشنفکر انجمن بود، مرا دعوت به آرامش کرد.”

 

 

 

 منبع: خاطرات محمد پیشگاهی فرد، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص ۶۶

 

 

 

با این حال برخی افراد با استناد به بیانیه ها و مواضع آقای حلبی و انجمن حجتیه در سال های ابتدایی تشکیل جمهوری اسلامی، معتقدند که ایشان با تشکیل حکومت اسلامی قبل از ظهور و ولایت فقیه، مخالفتی نداشته است. این ادّعا در حالی است که برای اثبات این امر، هیچ سند و یا خاطره ای از شیخ محمود حلبی در دست نیست که نشان دهنده حمایت او از نهضت، پیش از پیروزی انقلاب باشد. بلکه بالعکس، اسناد و خاطرات مختلفی همچون خاطره مذکور وجود دارد که حاکی از عدم اعتقاد او به این مبانی است. انشاء الله در آینده شواهدی ذکر خواهد شد که اثبات می کند این نگاه شیخ محمود حلبی تا سال های پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن نیز ادامه داشته است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *