پیشنهاد ساواک برای ترک مبارزه، و  همکاری با انجمن حجتیه

پیشنهاد ساواک به مبارزین برای همکاری با انجمن حجتیه به جای مبارزه با شاه، از جمله موضوعاتی است که در خاطرات افراد مختلف ذکر شده است.

بنا داریم تا هر از چندی یکی از این خاطرات را منتشر نماییم تا شاهدی باشد بر قطعی بودن و تواتر این مسئله. حال یکی از این خاطرات را با هم مرور می کنیم. مرحوم حجت الاسلام شیخ مصطفی رهنما در این باره می نویسد:

« … به خاطر همین اعلامیه ها در ۱۳۳۵ش دوباره مرا دستگیر کردند و بردند پیش سرتیپ ماهوتیان که رئیس اداره سوم ساواک بود. با من خیلی صحبت کرد. یادم هست خیلی با من خوش و بش کرد. دیدم می خواهد مرا تحمیق کند و می خواست مرا جذب کند به طرف خودشان. او به من پیشنهاد کرد که شما به جای مبارزه با رژیم بیایید با بهاییها مبارزه کنید. چون من شنیده بودم که انجمن حجتیه به یک شکلی با ساواک مرتبط است و با هماهنگی آنها این کار را می کنند. لذا اوّل هم به من پیشنهاد مبارزه با بهاییها را می کرد. گفتم: نه! گفت: چرا نه!؟ مگر این بهاییها عمل ضد اسلامی انجام نمی دهند؟ مگر تو به عنوان یک روحانی و مسلمان وظیفه نداری با آنها مبارزه کنی؟ من باز هم گفتم: نه! البته من با بهاییها مبارزه می کردم ولی نمی خواستم این کار را با هماهنگی ساواک و انجمن حجتیه انجام بدهم. بالاخره مرا به زندان برگرداندند.»

منبع: خاطرات شیخ مصطفی رهنما، انتشارات سوره مهر، ص ۵۱

 

نکته مهمّی که این خاطره را از دیگر خاطرات مربوط به این موضوع تمیز می دهد، آن است که ساواک در سال ۳۵ یعنی حتی قبل از شروع نهضت امام هم، به خوبی تشخیص داده که می تواند از فضای فراهم شده توسط انجمن حجتیّه به نفع خود بهره برداری کند. حتّی اگر فرض را بر آن بگیریم که تاریخ این خاطره در ذهن آقای رهنما اشتباه ثبت شده است، حداقل می توان مدّعی شد که این خاطره قطعاً مربوط به قبل از سال۴۶ است. چرا که سرتیپ ماهوتیان در تاریخ ۱۰/۵/۱۳۴۶ از سمت خود در ساواک برای همیشه استعفا می دهد. پس این خاطره حتماً مربوط به قبل از این تاریخ است که خود بیانگر سابقه ی سوء استفاده ساواک از انجمن است. مسئله ای که متأسفانه سران انجمن هیچگاه حاضر به پذیرش آن نبوده و نیستند!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.