مبارزه با وهّابیّت، یکی از خدمات انجمن حجتیّه

 بر آن شدیم تا به موضوع مبارزه انجمن حجتیّه با فرقه وهّابیّت، اشاره ای هرچند کوتاه داشته باشیم.

 انجمن حجّتیّه به خاطر احساس خطری که سالهای فراوان نسبت به بهائیّت می کرد، همواره در راستای مبارزه با این فرقه ضالّه گام برداشته و بر این امر تأکید مینمود که هر چند دشمنان دیگری نیز وجود دارند، امّا بنای ما مبارزه با بهائیّت است و اعضای انجمن حقّ ورود به هیچگونه مبارزه دیگری را ندارند. به عنوان نمونه، مرحوم آقای حلبی در یکی از سخنرانی های خود در جمع اعضای انجمن گفت:

« صاف دارم میگویم که شما برای این کار نیستید. یک دسته باید با این وهّابیّه خذلهم الله مبارزه کنند. خبیث ترین فرقه اسلام وهّابیّه است. اخبث فرق این ها هستند. از حیث جنبه فقاهت هم این ها حنبلی هستند. حنبلی ها نکبت ترین مذهبند در بین مذاهب اربعه. نمی خواهم احکام آن ها را بگویم. یک دسته هم باید علیه این ها قیام کنند، ولی شما انجمنی ها نیستید.»

منبع: (درسنامه انجمن حجتیّه، رضا اکبری آهنگر، ص۲۸)

 

امّا به مرور زمان و با رشد وهّابیّت، انجمن به این نتیجه رسید که باید مبارزه با این فرقه را نیز در دستور کار خود قرار دهد. لذا از حدود سال ۱۳۵۶ه.ش از یکی از اساتید و نویسندگان برجسته حوزه علمیه قم که البته از اعاظم علمای فعلی هستند، دعوت نمود تا هر هفته به تهران بروند و برای برخی از سران و اعضای انجمن، تاریخچه، عقاید و مبارزه با وهّابیّت را تدریس کنند. این اقدام صورت پذیرفت و باب جدیدی در مبارزات انجمن گشوده شد و تا کنون نیز ادامه دارد.

البته آنچه که مسلّم است تاریخچه و سوابق مبارزه انجمن با بهائیّت و وهّابیّت، قابل قیاس با یکدیگر نیستند. ولی این امر یکی از خدمات انجمن بود که نباید مغفول واقع شود.

هرچند که شاید در این راه، اصطکاکاتی با اهل سنّت نیز به وجود آمده باشد که بررسی صحّت و سقم این ادّعا، نوشته ای مجزّا می طلبد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.