شهید بهشتی: انجمن دچار یک خودبزرگ بینی ضدّ اخلاق اسلامی بود.

برخی مدّعی هستند که شخصیّتهایی همچون شهیدان آیت الله مطهری و آیت الله بهشتی، از مدافعین و حامیان انجمن حجتیّه بوده اند.

امّا باید گفت که این سخن، ادّعایی ناقص است. باید گفت “حمایت برای هدایت” شیوه ای بوده است که این دو شهید بزرگوار نسبت به انجمن درپیش گرفته بودند. این دو استوانه انقلاب، به همان میزان که به جلوگیری از نفوذ باقیماندگان بر مسلک انجمن و مخالفان با امام و انقلاب معتقد بودند، به همان میزان نیز به جلوگیری از طرد آنان که به نهضت پیوسته اند، اعتقاد داشتند. بخشی از سخنان شهید بهشتی در مورد انجمن را تقدیم میکنیم. ایشان تنها ده روز قبل از شهادتشان، به صراحت در مورد انجمن حجتیّه میگویند:

 

« انجمن حجتیه مجموعه ای است از افراد مختلف با شیوه های مختلف. انجمن حجتیه در دوران انقلاب، در رابطه با انقلاب یک موضع گیری بسیار غلط داشت. آن موضع گیری را همان وقت ما رد کرده ایم و حالا هم رد می کنیم و آن این بود که فعالیت های انقلابی را به هیچ می شمرد و فعالیت های ضدبهایی را همه چیز می شمرد. یعنی دچار یک خودبزرگ بینی ضد اخلاق اسلامی بود. اگر این خودبزرگ بینی هنوز هم وجود دارد و این آقایان خیال می کنند بالاترین عبادت عبارت است از شرکت در فعالیتهای ضدبهایی، اشتباه می کنند. غرور دارند، مغرورند و خداوند آن ها را از این غرور نجات بدهد. اگر ملت ما می خواست فرمایش های آقایان را گوش بکند، حالا هنوز زیر یوغ شاه بود. بهترین خدمت را به امام زمان(سلام الله علیه) انقلابیون مسلمان کرده اند که راه آن حضرت را به روی امت و به روی دنیا گشوده اند. آن آقایان هم خدمت کردند که خدمتشان در حد خودش ارزش دارد.

می گویند حالا این آقایان سه گروه یا چند گروه شده اند. یک گروهشان هنوز در همان خواب و خیال اند و اصلاً امام و انقلاب را قبول ندارند. خوب این ها نباید اصلاً در مراکز حساس اداره کشور باشند. این ها منحرفند: از نظر فکر اجتماعی منحرفند و از نظر برداشت اسلامی دچار انحراف فکری هستند و نباید در سازمان نفوذ کنند. یک عده شان انقلاب و امام را قبول دارند، اما صمیمانه در راه آن تلاش نمی کنند. این ها عیبی ندارد در کار باشند، اما در جای خودشان.

یک عده شان انقلاب را قبول دارند، به امام اعتقاد دارند و صمیمانه هم در راه انقلاب تلاش می کنند. حتی در آن سال قبل از پیروزی انقلاب که فهمیدند اشتباه کرده اند، از اشتباهشان برگشتند و در این راه تلاش می کنند. این ها برادران و خواهران صمیمی ما هستند و نباید به جرم این که در انجمن حجتیه بوده اند کنارشان بگذارند. به هرحال موضع ما، تابع موضع فکری و رفتاری این برادرها و خواهرهاست. کسی را با عنوان و برچسب انجمن حجتیه کنار نگذارند.»

منبع: سخنرانی تاریخ ۲۷۰/۳/۱۳۶۰، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی- کتاب حزب جمهوری اسلامی،آیت الله دکتر بهشتی، انتشارات روزنه، چاپ۱۳۹۰، ص۲۰۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *